Şahmatçılarımız FİDE reytinqində geriləyiblər
Beynəlxalq Şahmat Federasiyası (FİDE) aprel ayı üçün yenilənmiş reytinq siyahısını açıqlayıb. Azərbaycanın aparıcı şahmatçıları ötən ayla müqayisədə geriləyiblər.
Kişilər arasında ən yüksək reytinqə malik qrossmeyster Şəhriyar Məmmədyarov (2748) 13-cü pilləyə düşüb. Teymur Rəcəbov (2692) 39-cu, Rauf Məmmədov (2657) isə 69-cu sırada qərarlaşıb. Məmmədyarov və Məmmədov 2, Rəcəbov isə 4 pillə geriləyib. Kişilər arasında dünya reytinqinə norveçli Maqnus Karlsen (2837) başçılıq edir.
Qadın şahmatçılar arasında Azərbaycanı təmsil edən Gövhər Beydullayeva (2400) 45-ci, Günay Məmmədzadə (2390) isə 53-cü pillədədir. Hər iki şahmatçı ötən ayla müqayisədə 2 pillə geriləyib. Ülviyyə Fətəliyeva (2387) 57-ci, Xanım Balacayeva (2358) isə 85-ci pillədəki mövqeyini qoruyub. Qadın şahmatçıların siyahısına çinli Yifan Hou (2633) liderlik edir.